reklama

Zagrożenie dla całego województwa łódzkiego. W części powiatów już się zaczęło

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zagrożenie dla całego województwa łódzkiego. W części powiatów już się zaczęło - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne alerty dla różnych regionów kraju. Niebezpiecznie może być również w województwie łódzkim. W części powiatów już się zaczęło, do kolejnych niebezpieczne zjawisko nadejdzie już niedługo. Wyjaśniamy, jak się przygotować i zabezpieczyć.
reklama

Do Polski dotarł niż Boris, a wraz z nim obfite opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień i powodzi. Niebezpieczne zjawisko już niedługo obejmie również całe województwo łódzkie. W części powiatów już obowiązują alerty, kolejne niedługo zostaną ogłoszone.

reklama

Alerty dla części województwa łódzkiego

Aktualnie ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane przez IMGW obowiązuje w powiatach: kutnowskim, łęczyckim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim i zduńskowolskim. W tych rejonach występują już prognozowane opady.

- Do godziny 06:00 czasu urzędowego dnia 13.09 sumy opadów na w/w obszarze przekroczyły miejscami 50 mm. Od chwili obowiązywania ostrzeżenia, największe sumy opadów zanotowano w Międzylesiu 61 mm, Nowej Wsi 50 mm, Stroniu Śląskim 57 mm (powiat kłodzki) w Dzierżoniowie 58 mm oraz w Głuchołazach 58 mm (powiat nyski). Na pozostałym obszarze sumy opadów wyniosły od 20 mm do 40 mm. Przewiduje się, że w najbliższych godzinach natężenie opadów nie ulegnie zmianie, a sumy opadów będą nadal rosły. W ciągu najbliższej doby tj. od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 prognozowane są sumy opadów od 70 mm do 130 mm, głównie w Kotlinie Kłodzkiej oraz na południu Opolszczyzny – poinformowało o poranku IMGW.

reklama

Alert drugiego stopnia wydało również Biuro Prognoz Hydrologicznych. Dotyczy on wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i obejmuje obszar: Warta górna od Liswarty do Widawki, Warta górna od Widawki do Zb. Jeziorsko, Oleśnica, Ner, Warta środkowa od Zb. Jeziorsko do Rgilewki, Rgilewka, Prosna górna, Niesób, Łużyca, Prosna środkowa, Swędrnia (łódzkie).

Na tym terenie prognozowane są wzrosty poziomu wody, do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych włącznie. Lokalnie wzrosty stanów wody mogą mieć charakter gwałtowny.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 15:30 w czwartek, 12 września, do godz. 11:00 w sobotę 14 września.

Prognoza pogody na weekend dla województwa łódzkiego

Zgodnie z prognozą zagrożeń meteorologicznych przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pozostała część województwa łódzkiego alertem drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu zostanie objęta od soboty, 14 września, od godziny 7:30. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do 7:30 w niedzielę, 15 września. Następnie aż do 7:30 w poniedziałek, 16 września, województwo będzie objęte alertem pierwszego stopnia. Sytuacja pogodowa jest jednak bardzo dynamiczna i prognoza zagrożeń może jeszcze ulec zmianie.

reklama

Mieszkańcy województwa łódzkiego, a także sąsiednich regionów w piątek, 13 września, powinni przygotować się na temperaturę maksymalną, która wyniesie od 11°C na zachodzie do 21°C na krańcach wschodnich.

- W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na wschodzie większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu, na krańcach południowo-zachodnich suma opadów do 15 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków północnych. W nocy zachmurzenie przeważnie duże i opady deszczu. Suma opadów na południu do 15 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

reklama

W sobotę, 14 września, opady będą intensywniejsze, a ich suma zwłaszcza na południu województwa wyniesie do 35 mm. Temperatura maksymalna osiągnie od 16°C na zachodzie do 20°C na wschodzie. Lokalnie prognozowane są również burze, a także umiarkowany i dość silny wiatr w porywach osiągający do 55 km/h. W czasie burz porywy do 65 km/h.

- W nocy zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Początkowo możliwe burze. Suma opadów do 35 mm, zwłaszcza na południu i zachodzie. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na ogół północny – prognozuje IMGW.

Opady powinny zmaleć w niedzielę, 15 września. Na ten dzień IMGW prognozuje duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, a także miejscowe opady deszczu, chwilami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna wyniesie od 10°C do 13°C, a maksymalna od 19°C do 20°C. Powieje również słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni wiatr.

Co robić podczas powodzi?

W związku z rosnącym w Polsce zagrożeniem powodziami i podtopieniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina mieszkańcom, na co należy zwrócić uwagę i jak się zabezpieczyć.

Jak informuje RCB, w czasie zagrożenia absolutnie nie powinniśmy zbliżać się do wezbranych rzek. Zamiast tego należy słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, a także stosować się do poleceń wydawanych przez służby.

Warto również przygotować się do zbliżającego się zagrożenia, w tym celu należy upewnić się, że wszyscy domownicy są bezpieczni i wiedzą co robić w razie powodzi. Powinniśmy ustalić z nimi sposoby kontaktowania się oraz drogi ewakuacji. Członkowie rodzinny powinni również wiedzieć jak odłączyć źródła energii, gazu czy wody. Telefony powinny być cały czas w pełni naładowane, a leki, dowodowy tożsamości czy inne dokumenty i pieniądze umieszczone w bezpiecznym miejscu. Warto pamiętać też o zaopatrzeniu domu w niezbędną ilość żywności i wody, a także latarki, koce i środki higieniczne.

Przed nadejściem zagrożenia warto również pamiętać o zwierzętach, które nie są w stanie same zapewnić sobie bezpieczeństwa.

- Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o pomocy przy załadunku. Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt. Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Należy również pamiętać o zabezpieczeniu substancji niebezpiecznych tj. pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne, zbiorniki z olejem, paliwem. Wszelkie cenne rzeczy powinniśmy natomiast przenieść na górne piętra budynku.

- Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia. Przygotuj się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe – przypomina RCB.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama